Архива

Борилачки спортови у Специјалној антитерористичкој јединици

21.09.2017.

ПОЛИЦИЈА ДАНАС

Џудо, џиу-џица, кик-бокс су борилачке вештине у програму обуке Специјалне антитерористичке јединице. Припадници ове јединице су репрезентативци Србије у џиу-џици и вишеструки државни прваци у појединачној и екипној категорији.  У такмичарској сезони 2014/15. години освојили су чак 42 медаље.

Такође, неколико припадника САЈ-а поседује и звања инструктора Крав Маге, веома ефикасне борилачке вештине.

„Инструктори за специјалну физичку обуку су задужени да одржавају и периодично тестирају физичку припремљеност припадника, како би у сваком тренутку били спремни да изврше све постављене задатке. Кондициони тренинзи и вежбе снаге могу се поредити са програмима врхунских спортиста” каже за Полицију данас инструктор за специјално физичко образовање у САЈ-у.

Да припадници САЈ-а воле спорт говори и чињеница да у склопу јединице постоји клуб борилачких вештина „САЈ“ у коме су формиране секције за џиу-џицу, џудо, Крав Магу .

Такмичари клуба су репрезентативци Србије у џиу-џици који су до сада освојили велики број медаља и трофеја и проглашавани за најбоље такмичаре на турнирима.

„Посебно памтимо веома упешну сезону 2014/15. године када су такмичари нашег борилачког клуба освојили 42 медаље, а у Јадранској џиу-џица лиги  клуб „САЈ“ је освојио титулу шампиона у екипној конкуренцији“ прича наш саговорник.

Клуб борилачких вештина „САЈ“ често је домаћин и организатор међународних такмичења и семинара.

Захваљујући семинарима које су похађали у земљи и иностранству, неколико припадника САЈ-а поседује звања инструктора Kрав Mаге.

„Овај ефикасни борбени систем подразумева савладавање једног или више нападача са или без оружја. Настао је као резултат вишедеценијских практичних искустава изреалске војске и полиције и проверен је и доказан у реалним условима. Ова борилачка вештина прилагођена је и за вежбање грађана, као ефикасан систем самоодбране у свим приликама“, каже један од инструктора.

Борилачке вештине, као део редовне обуке и припреме за извршавање задатака, према речима нашег саговорника, имају вишеструки значај: одржавају висок ниво психофизичке припремљености припадника, јачају борбеност, тимски дух и патротизам. Такође, омогућавају припадницима да приликом интервенција одређене задатке изврше брзо и ефикасно применом физичке снаге и средстава принуде.