Arhiva

Policijski psi u službi građana više od četiri decenije

06.10.2017.

POLICIJA DANAS

Policijski psi u službi građana više od četiri decenije
Policijski psi u službi građana više od četiri decenije
Policijski psi u službi građana više od četiri decenije
Policijski psi u službi građana više od četiri decenije
Policijski psi u službi građana više od četiri decenije
Prva klasa vodiča službenih pasa 1972. godine

Policijska brigada Policijske uprave za grad Beograd u svom sastavu ima Četu vodiča službenih pasa, koja ima tradiciju dugu 45 godina.

Istorijat ove jedinice datira još iz 1972. godine, kada je forimiran Vod vodiča službenih pasa u tadašnjem Odredu milicije. Službeni psi su tada bili namenjeni za napad, odbranu i traganje, a cilj formiranja voda je bilo obezbeđenje predsednika predsedništva SFRJ, upotreba službenih pasa u istražnim radnjama i obezbeđenje javnih skupova.

Prvi pas Ikar, labrador retriver za otkrivanje eksploziva i eksplozivnih naprava stigao je 1989. godine iz Ljubljane, a 1992. godine pas  Džoni, veliki crni šnaucer obučen za otkrivanje opojnih droga, dobijen je sa graničnog prelaza Dimitrovgrad.

Prva klasa vodiča službenih pasa završila je kurs 1972. godine u Nastavnom centru Zuce.

Danas su službeni psi obučeni i spremni da pronađu narkotike, eksplozivne naprave, da otkriju i prate trag, pronađu osobu i predmet za kojima policija traga, sačuvaju objekat, imovinu ali i zaštite vodiča.

„Pas je nezamenljiv pomagač čoveku. Ima razvijeno čulo njuha i sluha nekoliko puta jači od ljudskog i što je najvažnije, veran je pratilac. Brojne su situacije u kojima dresirani pas može da pomogne policajcu“, ističe komandir čete vodiča službenih pasa Bojan Gavrilović.

Prema njegovim rečima, vodiči službenih pasa pre svega moraju da vole životinje i rad sa ovim najvernijim čovekovim prijateljima.

„Policajci koji žele da rade kao vodiči službenih pasa, prvo se anketiraju, a zatim dolaze u četu na određeni period gde se obavlja testiranje i prati njihov rad i odnos prema psima.“

Oni koji ispune kriterijume i prođu test, nakon određenog perioda, kako navodi Gavrilović, prolaze kroz četvoromesečnu obuku.

„Uvek se budućem vodiču dodeljuje mlad i neobučen pas, tako da zajedno prolaze obuku, vezuju se jedan za drugog i postaju tim. Dobar vodič i službeni pas moraju da imaju uzajamno poverenje“, naglašava Gavrilović.

Zadatak vodiča službenih pasa je da obučava svog psa, da ga održava u dobroj kondiciji, ali i da vodi računa o njegovoj hrani, higijeni – čisti boks u kome je smešten, da primeti promene u ponašanju psa i iste prijavi veterinaru.

Prema rečima Gavrilovića, suština je da se službeni pas obuči za određenu namenu i da kao takav bude od neprocenjive pomoći policijskom službeniku u otkrivanju opojnih droga, pronalazak eksplozivnih naprava, za održavanje ili uspostavljanje javnog reda i mira.

„Samo tako obučen pas od neprocenjive je pomoći policijskom službeniku“, kaže Gavrilović.

Za obuku se biraju psi u uzrastu od 12 do 18 meseci. Radni vek službenog psa je oko osam godina, nakon čega odlazi u zasluženu penziju.