Web Content Viewer
Актуелно
Акција поделе светала, светлоодбојних прслука, рефлектујућих трака и друге опреме за бициклисте
Акција поделе светала, светлоодбојних прслука, рефлектујућих трака и друге опреме за бициклисте






Начелник Управе саобраћајне полиције, Министарства унутрашњих послова Славиша Лакићевић истакао је данас да трећина бициклиста у Србији страда ноћу и у условима смањене видљивости, због чега је јако битно да буду уочљиви у саобраћају и користе адекватну опрему.
Лакићевић, који је присуствовао манифестацији поделе светала, светлоодбојних прслука, рефлектујућих трака и друге опреме за бициклисте, нагласио је да појачана контрола саобраћајне полиције сама по себи не може једина допринети унапређењу безбедности бициклиста, већ да је неопходно деловати и превентивним активностима.
Додао је да је ове године повећан број прекршаја који су изречени возачима бицикла и прецизирао да је 1.570 њих санкционисано због вожње под дејством алкохола и око 840 због непоседовања предњег и задњег осветљења.
Лакићевић је рекао да забрињава податак да је ове године у 1.020 незгода, у којима су учествовали бициклисти, њих 28 страдало углавном због тога што нису били видљиви због чега је неопходно да буду уочљиви и користе опрему која ће их учинити видљивијим.
Нагласио је да ће заједнички циљ свих релевантних субјеката бити побољшање инфраструктуре и изградња више бициклистичких стаза.
Манифестацију су организовале Управа саобраћајне полиције, Агенција за безбедност саобраћаја и Бициклистичка унија Србије, а манифестацију је подржала и стална координаторка Уједињених нација у Србији Франсоаз Жакоб, која је нагласила да Уједињене нације промовишу слободно и безбедно кретање бициклиста и пешака у склопу концепта активне мобилности и да поред неопходности да бициклисти буду уочљиви, треба радити и на креирању инфраструктуре за безбедно кретање бициклиста.
В.д. директора Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић, рекао је да је данашња активност јако важна и да је одлична прилика да се разговара са суграђанима који користе бицикле како да буду безбедни у саобраћају, који су то проблеми са којима се суочавају и на који начин треба утицати на возаче моторних возила да поштују права бициклиста у саобраћају.
Представник Бициклистичке уније Србије Зоран Буквић рекао је да је законска обавеза бициклиста да имају прописана светла, али да је за унапређење безбедности бициклиста неопходно и да возачи моторних возила буду опрезнији и да доносиоци одлука створе амбијент у ком ће се брзина кретања у централним градским улицама смањити и у ком ће постојати више инфраструктуре за бициклисте.
Више стотина бициклиста посетило је догађај који је био организован у близини бициклистичке стазе испод Бранковог моста и, поред пригодних поклона који ће допринети њиховој бољој уочљивости, имали су прилику да разговарају са представницима Управе саобраћајне полиције, Агенције за безбедност саобраћаја и Бициклистичке уније Србије, као и са координаторком Уједињених нација.
Београд је један од осам градова у којима се овакве превентивне активности организују у првој фази пројекта, а у наредном периоду сличне активности биће спроведене широм земље.
Web Content Viewer
Актуелно
Брзи линкови
Брзи линкови
- Влада Републике Србије
- Документи грађана
- Притужбе на рад полиције
- Пријава имовног стања
- Пријава корупције у МУП-у
- Информатор о раду Министарства унутрашњих послова Републике Србије
- Апликација ЧЕЛИК - читач електронске личне карте
- Стање на граничним прелазима
- Родна равноправност
- Поглавља 23 и 24
- eУслуге МУП-а
- CERT RFC 2350
- Локације камера МУП-а у Београду